פרשת ואתחנן – וזאת התורה אשר שם משה

חומש דברים

פרשת ואתחנן

וְזֹאת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר שָׂם מֹשֶׁה

בפרשתנו ממשיך משה לסקור את המסע הארוך שעשה עם עם ישראל במדבר, ואת המצוות שהצטוו. הנושאים בפרשה זו רבים מאוד, ולעיתים צריך לעשות סדר, כדי להבין מה קשור למה ומה מדבר על מה.

אחד הפסוקים המפורסמים מן הפרשה, בו אנו נוהגים להשתמש בזמן הגבהת ספר התורה, אומר:

וְזֹאת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר שָׂם מֹשֶׁה לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל

למה מתייחסת המילה הַתּוֹרָה המופיעה בפסוק זה ? בשאלה זו יש לכאורה שלש אפשריות פשוטות – המדובר הוא על כל התורה, המדובר הוא על הנושא שנאמר לפני הפסוק הזה, או המדובר הוא על הנושא שיוזכר אחרי פסוק זה.

האפשרות הראשונה (כל התורה) קשה להסבר. מה ראתה התורה להזכיר את שימת כל התורה דווקא במקום זה.

האפשרות השלישית (הנושא הבא) קשה להסבר גם היא. שהרי אחרי הפסוק שלנו, מופיעים פסוקים המתארים את כיבוש ארצות סיחון ועוג, ורק לאחריהם מופיע התיאור של עשרת הדברות. לא ברורה אם כן ההפסקה שבין הכותרת וְזֹאת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר שָׂם מֹשֶׁה לבין התוכן.

לכן כנראה בחרו כמה מפרשים את האפשרות השניה (הנושא שהוזכר לפני כן). ומהו הנושא שעליו דיברה התורה בפסוקים הקודמים ? זהו נושא ערי המקלט, כמו שכתוב שם:

אָז יַבְדִּיל מֹשֶׁה שָׁלֹשׁ עָרִים בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן מִזְרְחָה שָׁמֶשׁ: לָנֻס שָׁמָּה רוֹצֵחַ אֲשֶׁר יִרְצַח אֶת רֵעֵהוּ בִּבְלִי דַעַת וְהוּא לֹא שֹׂנֵא לוֹ מִתְּמֹל שִׁלְשֹׁם וְנָס אֶל אַחַת מִן הֶעָרִים הָאֵל וָחָי: אֶת בֶּצֶר בַּמִּדְבָּר בְּאֶרֶץ הַמִּישֹׁר לָראוּבֵנִי וְאֶת רָאמֹת בַּגִּלְעָד לַגָּדִי וְאֶת גּוֹלָן בַּבָּשָׁן לַמְנַשִּׁי: וְזֹאת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר שָׂם מֹשֶׁה לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל:

אלא שגם כאן דרוש הסבר – מהי החשיבות של מצוות ערי המקלט, שהתורה צריכה לעצור ולציין במיוחד שזאת התורה אשר שם משה ? על שאלה זו עונה רבי אברהם סבע בפירושו צרור המור:

ואולי לפי דרכנו יאמר וזאת התורה של מצוות ערי המקלט שהבדיל משה אף על פי שלא היו קולטות סדר משה לפני בני ישראל שיעשו הם כמוהו כשתבוא המצוה לידם …

רבי אברהם סבע עומד על כך שבהפרשת ערי המקלט בעבר הירדן, עושה משה מעשה שאינו מובן מאליו. ההלכה קובעת שעד שלא התחילו שלש הערים שבעבר הירדן המערבי, אליו לא זכה משה להיכנס, לקלוט רוצחים בשוגג, לא קלטו גם שלש הערים בעבר הירדן המזרחי, אותן הבדיל משה.

אם כן, משה מטפל בעניין, שלא יבוא לידי ביטוי בימיו.

נשווה זאת למחשבתם קצרת הטווח של פוליטיקאים מסויימים, שלא יתחילו פרוייקט שאורכו יותר מקדנציה אחת, מכיוון שאז גוזר הסרט של הפרוייקט יהיה אדם אחר, שעלול לקחת את התהילה לעצמו.

עכשיו מובנת היטב התעכבותה של התורה – מהי התורה אשר שם משה לפני בני ישראל ? לא רק תורת ערי המקלט כשלעצמן, אלא התורה של מנהיג החושב לטווח ארוך, מעבר לקדנציה שלו, ואפילו מעבר לחייו בעולם הזה, כאשר מחשבתו היא לטובת העם ולא לכבוד עצמו.

שבת שלום

יעקב (יוקי) מאיר

כתיבת תגובה

Item added to cart.
0 items - 0