פרשת נח – צדיק בדור הזה

Photo by Abigail Keenan on Unsplash

בראשית

נח

צדיק בדור הזה

פרשת נח פותחת בפסוק המפורסם המתאר את דמותו של נח

אֵלֶּה תּוֹלְדֹת נֹחַ, נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה בְּדֹרֹתָיו אֶת הָאֱ-לֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ

המפרשים התלבטו בפירוש הביטוי צַדִּיק תָּמִים בְּדֹרֹתָיו, ודרשו אותו בצורות שונות. רש"י אומר שיש שדרשו אותו לשבח ויש שדרשו לגנאי. אלא שבכל צורה שבה נפרש את הביטוי, ניתקל בקושי נוסף. לאחר מספר פסוקים המתארים את דברי ה' לנח, ואת הענותו של נח להם, אומרת התורה:

וַיֹּאמֶר ה' לְנֹחַ בֹּא אַתָּה וְכָל בֵּיתְךָ אֶל הַתֵּבָה כִּי אֹתְךָ רָאִיתִי צַדִּיק לְפָנַי בַּדּוֹר הַזֶּה

מדוע צריכה התורה לחזור על מה שכבר נאמר לפני כן ? למה צריך לומר שוב את העובדה שנח הוא איש צדיק ?

בנוסף לכך שמו המפרשים את לבם לכך שהביטוי אינו חוזר על עצמו במדויק. אם בפעם הראשונה מכונה נח צַדִּיק תָּמִים הרי שבפעם השניה הוא מכונה רק צַדִּיק. כמו כן בפעם הראשונה הצדיקות הזאת היא בְּדֹרֹתָיו לעומת זאת בפעם השניה הוא צדיק בַּדּוֹר הַזֶּה.

כדי להבין את מה שגרם להבדלים בין הביטוי הראשון והשני, צריך להתבונן מה קרה ביניהם.

כאשר אנחנו עוקבים אחרי הפסוקים הראשונים של הפרשה, אנו מגלים את נח שתוארו הוא צַדִּיק תָּמִים. ומהו צדיק תמים ? התורה מסבירה אֶת הָאֱ-לֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ. ואכן בכל הפסוקים הבאים בתור, אנו מוצאים יחס בין נח לבין הקב"ה. הארץ נשחתת ומתמלאת חמס, והקב"ה מדבר עם נח ומוסר לו את תוכניותיו. אין רמז לכך שלנח יש איזשהם יחסים טובים או רעים עם בני דורו.

יתכן שהתורה אינה מפרטת עניין זה, מכיוון שהוא אינו חשוב, אך יתכן שהוא פשוט לא היה קיים. נח, שבניגוד חריף לבני דורו, היה צדיק, רצה לשמר צדיקות זו במובנה השלם ביותר, או בלשון התורה, לא רק להיות צדיק אלא צַדִּיק תָּמִים (שלם). בצורה זו הצליח נח להיות צדיק מופלא ברמה של דורות רבים.

אך, מייד לאחר מכן, מצווה הקב"ה את נח להתחיל לעשות תיבה. מטרתה של התיבה היא לדאוג לא רק לעצמו, אלא גם למשפחתו, ולכל החי על האדמה. לדעת חז"ל בניית התיבה התארכה שנים ארוכות (120 שנה), כדי לנסות ולעניין גם את האנושות החוטאת בסיבה לבנייתה, כדי לנסות להחזיר אותם למוטב.

בנקודה זו, משנה נח כיוון. וַיַּעַשׂ נֹחַ כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה אֹתוֹ אֱ-לֹהִים כֵּן עָשָׂה, אינו רק ביטוי לעבודה הפיזית הגדולה שעשה בבניית התיבה הענקית, אלא גם בשינוי המוקד, מהצלה רוחנית עצמית שתשאיר אותו צדיק תמים, לדאגה לאחרים.

לאחר מכן משתנה תוארו של נח. התורה כבר אינה מכנה אותו צַדִּיק תָּמִים בְּדֹרֹתָיו, אלא צַדִּיק לְפָנַי בַּדּוֹר הַזֶּה. הוא כבר אינו צדיק תמים, אלא צדיק. מי שמעורב עם הציבור, מי שאינו בונה חומות הגנה סביבו, משלם בדרך כלל גם מחיר, בכך שדמותו כבר לא יכולה להיות שלמה לחלוטין. ומה גרם לכך ? העובדה שנח הוא צדיק בַּדּוֹר הַזֶּה, כלומר, הוא נמצא בקשר עם אנשי דורו (ושאר היצורים). כאן, כבר אין מפרשים הדורשים את נח לגנאי. המודעות לדורו והנכונות שלו לעבוד קשה בשבילו, הופכים אותו למי שמטביע חותם על העולם, ולא על עצמו בלבד.

שבת שלום

יעקב (יוקי) מאיר

כתיבת תגובה

Item added to cart.
0 items - 0