פרשת ויחי – בני הם

Photo by Sabine van Straaten on Unsplash

בראשית

ויחי

בני הם

כאשר שומע יוסף שאביו יעקב שוכב על ערש דוי, הוא מזדרז לקחת את שני בניו, מנשה ואפרים, כדי לבקר את סבם הגדול. כאשר רואה אותם יעקב, הוא שואל שאלה, המכה את המפרשים בתדהמה:

וַיַּרְא יִשְׂרָאֵל אֶת בְּנֵי יוֹסֵף, וַיֹּאמֶר מִי אֵלֶּה ?

אם נזכור שיעקב חי בארץ מצרים כבר 17 שנים, ואפרים ומנשה נולדו עוד לפני בואו, נבין את הקושי איתו התמודדו המפרשים – כיצד לא הכיר יעקב את נכדיו.

ניתן כמובן לומר, שיעקב שגר בארץ גושן, לא בסמוך לביתו של יוסף, לא ראה את נכדיו מעולם, ורק שמע עליהם מבנו, אך מציאות כזו דורשת הסבר, ולא מצאתי אף אחד שמפרש כך.

אפשרות אחרת, בה הלכו רבים מן המפרשים נובעת מפסוק המופיע מאוחר יותר:

וְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל כָּבְדוּ מִזֹּקֶן לֹא יוּכַל לִרְאוֹת וַיַּגֵּשׁ אֹתָם אֵלָיו וַיִּשַּׁק לָהֶם וַיְחַבֵּק לָהֶם:

לפי המתואר כאן, יעקב איננו מסוגל לראות, ולכן אינו יודע מיהם האנשים העומדים מולו. גם העובדה שהפסוק בו אנו עוסקים אומר וַיַּרְא יִשְׂרָאֵל אֶת בְּנֵי יוֹסֵף, איננה מפריעה למפרשים אלה, מכיוון שהם מפרשים שיעקב לא היה עיוור אלא כבד ראיה, ולפיכך יכול היה לראות שעומדים מולו שני אנשים, אך לא לזהות אותם.

אך בעייתית לפירוש זה היא העובדה, שהפסוק המתאר את ראיתו הכבדה של יעקב, הוא מאוחר לפסוק שלנו. אם אנו צריכים לדעת את העובדה הזאת כדי להבין את הסיטואציה, מן הראוי לכתוב אותה מוקדם יותר ולא מאוחר יותר[1]. לכן, כנראה, הלך רש"י בכיוון אחר ואמר ששאלתו של יעקב נבעה מראיה פנימית ולא חיצונית:

וַיֹּאמֶר מִי אֵלֶּה – מהיכן יצאו אלו שאינן ראוין לברכה ?

יעקב מזהה (על פי רש"י בנבואה) שישנו פגם בבניו של יוסף, ולכן הוא חושב שאין לברך אותם.

לפי פירוש זה, לא ברורה כלל, לכאורה, תשובתו של יוסף, ותגובתו של יעקב:

וַיֹּאמֶר יוֹסֵף אֶל אָבִיו בָּנַי הֵם אֲשֶׁר נָתַן לִי אֱ-לֹהִים בָּזֶה וַיֹּאמַר קָחֶם נָא אֵלַי וַאֲבָרֲכֵם:

אם יעקב יודע, לפירושו של רש"י שאלו בניו של יוסף, מה מוסיף לו יוסף בתשובתו ?

נשתמש בסיטואציה מן הסרט (המצויין) הדרך לפרדישן. בנו הצעיר מאוד של איש המאפיה, נחשף בטעות לחיסול שמבוצע על ידי בנו של הבוס. בנו של הבוס החושש כמובן מחשיפה, שואל את האיש על בנו – "הוא יודע לשמור סוד ?", תשובתו של האב היא – "הוא הבן שלי …".

כיצד עונה התשובה על השאלה ? הכוונה היא כמובן שבלי לענות לשאלה המציאותית האם הבן ישמור סוד או לא, אין אפשרות לעשות לו מה שהיה נעשה לכל אחד אחר שאינו שומר סוד (כלומר, לחסל אותו). למה ? פשוט כי הוא הבן שלי.

להבדיל אלף אלפי הבדלות, זוהי גם תשובתו של יוסף. כאשר אומר לו יעקב מִי אֵלֶּה שאינם ראויים לברכה, עונה לו יוסף בָּנַי הֵם, ומכח זאת הם יקבלו את הברכה, בלי בדיקות מיותרות.

נאים הדברים האלה ליוסף שסבל בחייו מחוסר באחוות אחים, וגם ליעקב, שהוא האב הראשון, שאינו מוציא אחד מילדיו מחוץ למשפחה, אלא שומר על כולם, על מעלותיהם וחסרונותיהם בפנים.

את ערך המשפחתיות, במשפחה המצומצמת ובעם אנו צריכים להפנים, עם כל הקשיים עד עצם היום הזה.

שבת שלום

יעקב (יוקי) מאיר

[1]  השוו למשל את עובדת עיוורונו של יצחק אבינו וַיְהִי כִּי זָקֵן יִצְחָק וַתִּכְהֶיןָ עֵינָיו מֵרְאֹת המופיעה בהתחלת סיפור הברכה ליעקב.

כתיבת תגובה

Item added to cart.
0 items - 0